Pisarzowice – folwark „Amerykan”

Miejsce

Perełka Opolszczyzny – Folwark „Amerykan”, zagubiony pośród pól i lasów, zapomniany przez ludzi i historię – wciąż dumnie stoi szokując swoim pięknem. „Amerykan” to zespół starych, zabytkowych spichlerzy, wzniesionych w stylu wczesnego renesansu florenckiego. Obecny kształt i formę otrzymał w połowie XIX w. Po II wojnie światowej kompleks przeszedł w państwowe ręce i stał się PGRem. Pełnił funkcje mieszkalne i magazynowe, a nawet służył jako magazyn broni. W latach 60-tych XXw. funkcjonował tu punkt poboru podatków w naturze, by w następnych latach pełnić funkcję magazynu skór państwowej fabryki obuwia Bata z Otmętu. Od końca lat 70-tych budynki popadają w ruinę.

Dzisiaj stanową niezwykłą niespodziankę architektoniczną wśród pól. Warto zatrzymać się tu na dłuższą chwilę, by nacieszyć się w pełni tym miejscem.

Technicznie

LokalizacjaMapy GoogleN50.422217, E17.882050
N50° 25.333' E17° 52.923'
Ognisko4Istnieje możliwość rozpalenia ogniska. Las stosunkowo daleko, bliżej są drzewa pod którymi da się znaleźć chrust
Piknik5Fantastyczne miejsce na piknik! Wręcz wymarzone!
Dojazd4Można tu dojechać samochodem osobowym. Nie jest łatwo, bo droga gruntowa w niezbyt dobrym stanie, ale dla chcącego...
Nocleg5To jedno z moich ulubionych miejsc na nocleg.

Mapa

Zdjęcia

About Grzegorz Deja

Niestrudzony podróżnik. Taki przez małe "p". Zamiast zwiedzać dalekie kraje, odkrywa tuż za rogiem miejsca przyprawiające o zawrót głowy. Eksplorator podziemi, opuszczonych kopalń i sztolni, starych dworków i pałaców, fabryk o których ludzie już zapomnieli. Przemierza samotnie Polskę z plecakiem na plecach, ze schroniskowym kundlem Grizerem, śpiąc pod namiotem okrywa przed Tobą niesamowite miejsca, widoki, przytacza dawno zapomniane historie. Propaguje ideę krótkich 1-3 dniowych wypraw zwanych #Mikropodróżami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *